خرید بازی کامپیوتر پدر کشتي آزاد ایران که بود؟

نخستين سالگرد درگذشت استاد “رحمت الله غفوريان” پدر کشتي آزاد ايران که سال پيش دارفاني را وداع گفت، روز جمعه 30 مرداد ماه گرامي داشته مي شود.

به گزارش ایرنا؛ رحمت الله غفوريان را که بايستي استاد مسلم کشتي ايران لقب داد، در کنار بزرگاني همچون مرحوم حبيب الله بلور، مرحوم حاج عبدالحسين فيلي، مرحوم علي غفاري و کيومرث ابوالملوکي از بنيانگذاران کشتي نوين در ايران هستند که حق بزرگي به گردن کشتي اين مرز و بوم دارند.

در واقع اين چهار نفر که نسل اول کشتي آزاد در اين مملکت به شمار مي روند،‌ ستون هاي اصلي کشتي آزاد ايران هستند که با فهم، دانش و بينش مربيگري خود، شاگردان زيادي را تربيت کرده و در بيش از 50 سال گذشته به دنياي کشتي معرفي کردند.

هر کدام از شاگردان اين چهار رکن اصلي کشتي ايران، داراي مدال هاي ارزشمند جهاني و بازيهاي المپيک هستند.

تاريخ 60 ساله کشتي اين سرزمين به خوبي گواهي مي دهد مربياني چون رحمت الله غفوريان‌، خون و دل بسياري خورده اند تا کشتي کشورمان ساليان متمادي در جهان، آقايي کند.

بسياري از فنون بکر و ناب کشتي آزاد که در دنيا خريدار داشت و متدوال بود، متعلق به استاداني چون بلور، غفوريان، حاج فيلي، غفاري و ابوالملوکي بود که با تغييرات پي در پي قوانين و مقررات بين المللي کشتي از سوي فيلا رفته رفته به فراموشي و نابودي کشيده شد.

مردان شجاع و دلاور کشتي آزاد ايران با تکيه بر همين فنون و زيرگيري هاي ناب و بي نقص کشتي ايراني در 5 دهه گذشته در پيکارهاي جهاني و بازيهاي المپيک هنرنمايي کرده و حريفان خود را شکست مي دادند.

خانواده بزرگ کشتي در نخستين سالگرد درگذشت استاد مسلم کشتي آزاد ايران رحمت الله غفوريان، ساعت 18 روز جمعه 30 مرداد ماه در قطعه نام آوران بهشت زهرا گردهم مي آيند.

جواد رفوگر از قهرمانان اسبق کشتي آزاد ايران و داماد استاد رحمت الله غفوريان که خود از شاگردان استاد بود، در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: استاد غفوريان براي همه اهالي ورزش بويژه کشتي، چهره اي کاملا شناخته شده است که نياز به معرفي ندارد.

استاد بيش از نيم قرن براي کشتي اين سرزمين زحمت کشيد و در خدمت جوانان اين مملکت بود و از خود مايه گذاشت،‌ بنابراين شاگردان ايشان هيچوقت او را فراموش نمي کنند و هميشه به ياد او هستند.

رفوگر گفت: استاد غفوريان در دو مقوله مربيگري و داوري کشتي، فردي ممتاز بود و جزو اولين افرد ممتاز در حرفه مربيگري و داوري کشتي در دنيا به حساب مي آمد.

او شاگردان زيادي چون عبدالله موحد، محمدعلي صنعتکاران، محمد فرهنگ دوست، مصطفي تاجيک، مرتضي تاجيک، محمدرضا نوايي، حميد عليدوستي، محمد بزم آور،‌ برادران شاکري و … را تربيت کرد. استاد غفوريان، کلکسيوني از قهرمانان دنيا را در اختيار داشت که هر کدام يد طولايي در کشتي جهان دارند.

دبير سابق فدراسيون کشتي يادآور شد: زحمات ايشان بر هيچ کس پوشيده نيست و من وقتي، تاريخ کشتي و مربيگري استاد غفوريان را بررسي کرده و ورق مي زنم، احساس مي کنم که او از شاگردان خود،‌ همانند يک پدر و يا يک باغبان از فرزندان و گل هاي خود مراقبت مي کرد و آنان را هميشه تحت حمايت خود داشت.

رفوگر گفت: اين سبک مربيگري کردن اکنون در کشورمان ناياب و اندک است و ما شاگردان او، هميشه قدر زحمات ايشان را مي دانيم و هميشه به ياد او خواهيم بود.