خرید بازی کامپیوتر ركورد قيمت سكه شكسته شد

روز گذشته سكه بهار آزادي در بازار با ركوردشكني به قيمت 232 هزار تومان به فروش رسيد.

به نوشته «تهران‌امروز»، قيمت طلا و سكه در بازار تهران درحالي به اوج خود رسيد كه قيمت هر اونس طلا در بازار جهاني نيز بر قله يك هزارو شش دلاري ايستاد. با رونق بازار جهاني طلا نشانه‌هاي پايان بحران مالي و خارج شدن اقتصاد كشورهاي غربي از بحران بيش از گذشته نمايان شد.

هر چند در روزهايي كه بحران اقتصادي اوج گرفته بود نيز سرمايه‌گذاران بازار طلا را محلي امن براي سرمايه‌گذاري يافته بودند و همين امر موجب رانده شدن ركود از بازار فلز زرد رنگ شده بود. هر قدر كه بازار طلا در طول يك سال گذشته از بحران به دور ماند در مقابل بازار نفت به‌طور مستقيم با بحران روبه‌رو شد به گونه‌اي كه قيمت نفت از 140 دلار در هر بشكه تا سر حد 40 دلار تنزل كرد. تحليلگران اقتصادي، امنيت سرمايه‌گذاري در بازار طلا را علت سرپا ماندن بازار فلز گران‌بها دانسته بودند و نيل سرمايه‌ها از بازارهاي ديگر به سوي طلا را طبيعي قلمداد مي‌كردند.

بازار فلز زرد رنگ در جهان به دليل احساس امنيت سرمايه‌گذاران، با كمترين آسيب از بحران مالي در جهان به حيات خود ادامه داد تا اينكه روز گذشته با فاصله گرفتن بحران از بازارهاي جهاني با خيال آسوده‌تري به افزايش معاملات بينديشد.

طلا يك بار هفته گذشته و هفت بارهم پيش از آن از مرز يك هزار دلار عبور كرده بود اما اين اتفاق چندان پايدار نمانده بود. اين‌بار اما قيمت فلز زرد رنگ در بازار نيويورك با قيمت يك هزار و شش دلار معامله شد تا با ثبات بيشتري در هزاره دوم قيمت نوسان كند. با اين حساب مي‌توان گفت شتر قيمت طلا در حال برخاستن است.

تحليلگران بازار طلا همواره نوسانات قيمت فلز زرد رنگ را به نحوه برخاستن شتر تشبيه مي‌كنند با اين توجيه كه قيمت طلا نيز به مانند برخاستن شتر، هنگامي كه قصد رشد چشمگير داشته باشد، ابتدا مقداري افزايش قيمت را تجربه مي‌كند، سپس كمي با افت قيمت مواجه مي‌شود و در نهايت به يكباره به مقداري بيش از گذشته با افزايش قيمت مواجه مي‌شود.

قيمت يك هزار و شش دلاري طلا اما شايد هنوز مصداق برخاستن كامل شتر نباشد چه هفته گذشته نيز قيمت طلا از مرز هزار دلار عبور كرده بود. تحليلگران اقتصادي هرچند افزايش بيشتر قيمت را محتمل ندانسته‌اند و شتر قيمت را برخاسته تلقي كرده‌اند اما برخي از سرمايه‌گذاران احتمال افزايش سرمايه‌گذاري در بازار طلا را با توجه به رشد قيمت پيش بيني كرده‌اند. افزايش سرمايه‌گذاري در بازار فلز گران‌بها، رونق و افزايش بيشتر قيمت را به همراه خواهد داشت.

بسياري از كارشناسان بازار جهاني در اين شرايط معتقدند رقم يك هزار و شش دلاري پايداري نخواهد داشت و قيمت طلا به زير هزار دلار كاهش خواهد يافت. قيمت طلا در تاريخ بازار معاملات اين كالا 9 بار از مرز 1000 دلار گذشته كه سه بار در سال جاري و شش بار در سال گذشته ميلادي اتفاق افتاده است. قيمت طلا در بازار جهاني روز گذشته شش دلار از يك هزار بالاتر رفت كه اين رقم بالاترين قيمت ثبت شده براي طلا در طول تاريخ معاملات اين كالا محسوب مي‌شود. ضمن اينكه روز گذشته هر يورو در برابر 4376/ 1 دلار معامله شد كه نسبت به روز ماقبل 0044 /0 سنت افزايش داشته است.افزايش قيمت جهاني طلا اما موجب افزايش قيمت انواع سكه و طلا در بازار ايران شد. در روزهايي كه بازار داخلي به مناسبت ليالي قدر در ركود كامل به سر مي‌برد، قيمت سكه به 232 هزار تومان رسيد و ثبت ركوردي جديد در بازار رخ داد تا طلا فروشان به اميد ادامه روند صعودي و رونق بازار در ايام پيش از عيد فطر بنشينند.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر ايران درخصوص اوجگيري قيمت طلا و سكه در بازار داخل چنين اظهار نظر كرد: بهاي طلا در بازارهاي جهاني طي چند روز گذشته افزايش داشته و روز گذشته نيز به اوج خود رسيد به همين دليل طي چند روز گذشته بازار داخلي به‌رغم كاهش تقاضا دستخوش تغيير و تحول عمده‌اي بوده است.
محمد كشتي‌آراي ادامه داد: پيش‌بيني از وضعيت بازار جهاني طلا حاكي از اين است كه كاهش قيمت بسيار بعيد است اما اگر كاهشي هم به وجود بيايد در حد يك دلار و دو دلار خواهد بود.

فروشندگان طلا و سكه در بازار تهران روز گذشته سكه بهار آزادي طرح قديم را با قيمت 232 هزار تومان عرضه كردند. سكه بهار آزادي طرح جديد نيز با قيمت 231 هزار تومان به فروش رسيد. ضمن اينكه نيم سكه بهار آزادي روز گذشته 119 هزار تومان و ربع سكه بهار آزادي 61 هزار تومان به فروش رسيد. روز گذشته هر مثقال طلاي 17 عيار 102 هزار و 500 تومان، هر مثقال طلاي 18 عيار 108 هزار و 500 تومان و يك گرم طلاي 18 عيار نيز 23 هزار و 660 تومان قيمت‌گذاري شد.