خرید بازی کامپیوتر زائرین قم و مشهد مواظب باشند

جام جم آنلاين: در حال حاضر در كنار لغو حج عمره ماه رمضان و درواقع محدوديت سفر به عربستان كه بيش از 2000 بيمار آنفلوآنزاي خوكي دارد ، توجه به محدوديت سفر ساير زائران به كشور ما بيش از پيش به ذهن مي‌رسد ، بخصوص كه تعداد زائران كشورهاي همسايه و حاشيه خليج‌فارس ازجمله عراق به قم يا مشهد زياد است.

معاون مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت در خصوص اين موضوع مي‌گويد: با توجه به پاسگاه‌هاي مراقبت مرزي ما در مناطق مرزي و همچنين مراقبت‌هاي موجود در فرودگاه‌ها و معاينه بيماران مشكوك، احتمال ورود بيماران كم است؛ با اين حال اگر موارد مسافران بيمار از عراق زياد باشد، مي‌توان همچون حج، سفر زائران عراقي به كشور را محدود كرد.

دكتر محمود نبوي با اعلام اين مطلب به «جام‌جم» اظهار مي‌كند: به دليل همه‌گيري اين بيماري در دنيا نمي‌توان مرزهاي هوايي و زميني كشورها را محدود كرد و برخورد دنيا با اين بيماري به اين شكل نيست.

اين اظهارنظر در حالي مطرح مي‌شود كه مسافراني از كشور‌هاي شرق آسيا در حالي به كشور ما مي‌آيند كه هيچ اقدام نظارتي در فرودگاه‌هاي كشور براي تست سلامت آنها صورت نمي‌گيرد.

يكي از مسافران كشور چين مي‌گويد: زماني كه از چين برمي‌گشتم، سرما خورده بودم اما با اين حال در فرودگاه امام هيچ كنترلي نبود و كسي نظارتي بر ورود ما به كشور نداشت.

علاوه بر اين، يكي از كاركنان بيمارستاني خصوصي در تهران به «جام‌جم» مي‌گويد: تعداد بيماراني كه در قالب توريسم درماني از كشور‌هاي حاشيه خليج‌فارس به ايران مي‌آيند و در اين بيمارستان براي اعمال جراحي زيبايي و درماني بستري مي‌شوند، زياد است، اما كسي بر اين موضوع كه اين افراد ممكن است مبتلا به اين نوع از آنفلوآنزا باشند، نظارتي ندارد.معاون مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت با اشاره به اين‌كه امكان دارد علائم بيماري در فرد مبتلا هنگام ورود به كشور ظاهر نشده باشد، ادامه مي‌دهد: ماموران بهداشتي به همه مسافران بروشورهاي اطلاع‌رساني مي‌دهند و از آنان مي‌خواهند به محض بروز علائم بيماري به مراكز بهداشت مراجعه كنند تا تحت معاينه قرار بگيرند.

نبوي با اشاره به وجود واحدهاي قرنطينه در فرودگاه‌هاي بين‌المللي كشور به منظور كنترل بيماري آنفلوآنزاي نوعA مي‌گويد: مرزهاي كشور به تناسب درجه‌بندي آنها كه شامل يك، دو و سه مي‌شود، تحت مراقبت و كنترل هستند.

نحوه شناسايي افراد مشكوك

رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، در خصوص نحوه شناسايي و درمان افراد مشكوك مبتلا به ويروس آنفلوآنزاي نوعA در فرودگاه‌هاي كشور، مي‌گويد: ماموران مستقر در فرودگاه‌ها از افرادي كه هيچ گونه علائمي از بيماري ندارند، مي خواهند در صورتي كه ظرف مدت يك هفته علائم بيماري آنفلوآنزا در آنها ظاهر شد، به مراكز اعلام شده، مراجعه كنند.دكتر محمدمهدي گويا در ارتباط با وضعيت افرادي كه علائم خفيف بيماري را دارند، ادامه مي‌دهد: از ترشحات حلق اين افراد نمونه‌گيري و به آنها گفته مي‌شود كه در صورت تشديد بيماري، طي روزهاي آينده حتما با مراكز اعلام شده تماس بگيرند.

رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت مي‌گويد: تيم‌هاي بهداشتي مستقر در فرودگاه‌ها از افرادي كه علائم شديد بيماري را دارند، معاينه به عمل آورده، در صورت نياز آنها را به مراكز درماني اعزام مي‌كنند.بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهاني تا 2 سال آينده تعداد مبتلايان آنفلوآنزاي نوعA در دنيا به 2 ميليارد نفر مي‌رسد.گويا با تاكيد بر رعايت بهداشت فردي به منظور پيشگيري از ابتلا به ويروس نوعA در كشور، از هموطنان خواست از دست دادن و روبوسي با افراد مبتلا به طور جدي خودداري كنند و به طور مرتب دست‌هاي خود را بشويند.

14 تا 24 ميليون خفيف يا شديد

تعداد مبتلايان آنفلوآنزاي نوع A موسوم به آنفلوآنزاي خوكي به 1000 نفر كه برسد، نشان‌دهنده ورود، گسترش و همه‌گيري بيماري در كشور است و از آن به بعد نظام سلامت بيشتر بر اپيدميولوژي، علائم تطبيقي اين بيماري و گسترش اقدامات آموزشي و پيشگيرانه مي‌پردازد تا آمارگيري و اعلام تعداد مبتلايان، چرا كه اين بيماري 14 تا 24 ميليون ايراني را به شكل خفيف يا شديد مبتلا خواهد كرد.

نبوي مي‌گويد: آنفلوآنزاي فصلي سالانه حدود 5 تا 15 درصد افراد جامعه را مبتلا مي‌كند كه در جمعيت 70 ميليوني ما سالانه حدود 5 تا 10 ميليون بيمار است، اما آنفلوآنزاي نوع A بيست تا 30 درصد جامعه را مبتلا مي‌كند كه در كشور ما حدود 14 تا 24 ميليون نفر خواهد بود.

او به ابلاغ دستورالعمل‌هاي اين بيماري در سراسر كشور اشاره و اظهار مي‌كند: در هر كجاي كشور كه موارد مشكوك به اين بيماري ديده شود، مورد به مراكز بهداشتي و درماني معرفي مي‌شود.

نبوي به اقدامات و همكاري وزارت بهداشت با وزارت آموزش و پرورش، شهرداري‌ها و صداوسيما اشاره مي‌كند و مي‌گويد: اقدامات آموزشي و آگاهي دادن به مردم نسبت به پيشگيري و درمان بيماري در اولويت اين همكاري‌هاست.