خرید بازی کامپیوتر بازار داغ خريد و فروش راي در افغانستان

سرمايه نوشت: در حالي که فردا انتخابات رياست جمهوري افغانستان برگزار مي‌شود و تبليغات از دوشنبه شب براي 30 نامزد باقيمانده ممنوع شد، خبرگزاري‌ها از خريد و فروش گسترده کارت «راي دهي» خبر مي‌دهند.

به گزارش خبرگزاري‌ها، در مورد پيشنهاد خريد کارت راي دهي، هزار مورد پيشنهاد فروش کارت که هرکدام حدود 6 پوند (10 دلار) قيمت داشت در کابل ديده شده، در جاهاي ديگر نيز فروشندگان کارت راي چنين پيشنهادي داده‌اند. اين در حالي است که مشخص نيست چه ميزان کارت راي دهي بدين صورت فروخته شده است.

همچنين در ولايت شمال شرق افغانستان شنيده شده است که از سوي برخي اشخاص وابسته به ستادهاي انتخاباتي پيشنهادهاي ده‌ها هزار دلاري مبني بر خريد آراي برخي مناطق به صورت يکجا مطرح شده است. 17 ميليون راي دهنده افغان فردا براي دومين بار در تاريخ افغانستان براي انتخاب رئيس جمهور آينده خود به پاي صندوق‌هاي راي خواهند رفت. آنها به علاوه 420 عضو شوراهاي استاني در 34 استان را انتخاب خواهند کرد. در همين رابطه برد آدامز مدير ديده بان حقوق بشر در آسيا گفت: «خشونت، طرح‌هاي استفاده از نيروهاي امنيتي غيرمعمول در حوزه‌هاي اخذ راي، دسترسي نامساوي کانديداها به رسانه‌هاي دولتي و شرايط تحت تاثير قرار دادن زنان به طور خاص نگران کننده است.»

حامد کرزاي، رئيس جمهور افغانستان که از زمان سرنگوني طالبان توسط آمريکا در راس کار بوده، پيشتاز است ولي رقابت جدي و قاطعانه عبدالله عبدالله وزير امور خارجه سابق افغانستان و کانديداي رقيب کرزاي مي‌تواند انتخابات را به دور دوم کشاند.

حمايت ژنرال دوستم از کرزاي ژنرال
دوستم فرمانده سابق شبه نظاميان افغانستان از حامد کرزاي حمايت کرد. در شمال افغانستان هزاران تن از ژنرال عبدالرشيد دوستم، فرمانده سابق شبه نظاميان «ازبک» استقبال گرمي کردند. دوستم که در ترکيه در تبعيد به سر مي‌برد، روز يکشنبه به افغانستان بازگشت. وي در جمع هوادارانش در زادگاه خود در شهر «شيبرقان» اظهار داشت: «ما نياز داريم با حامد کرزاي به سمت آينده برويم.»

راهپيمايي هواداران عبدالله عبدالله
سيل عظيمي از مردم افغانستان روز دوشنبه در آخرين روز تبليغات رياست جمهوري اين کشور يک راهپيمايي بزرگ در حمايت از عبدالله عبدالله، کانديداي اين انتخابات به راه‌انداختند.

حامد کرزاي، رئيس جمهور فعلي اين کشور که از سال 2001 قدرت را در افغانستان در دست دارد، براي پيروزي در اين انتخابات شانس زيادي دارد، اما تلاش‌هاي تبليغاتي گسترده عبدالله عبدالله احتمال کشيده شدن انتخابات به دور دوم را افزايش داده است. هزاران تن از مردم افغانستان که کلاه آبي به سر داشتند و عکس‌هاي عبدالله عبدالله را حمل مي‌کردند امروز با راهپيمايي عظيم خود وارد يک استاديوم در کابل شدند. راهپيمايان در شعارهاي خود نام عبدالله عبدالله را فرياد مي‌زدند.

حضور گسترده زنان در تحولات سياسي افغانستان
350 زن افغاني در کابل با مقاومت در برابر تعاليم طالبان درصدد انجام فعاليت‌هاي سياسي هستند.براساس اين گزارش اين زنان به علت اوضاع نامناسب امنيتي و تهديدهاي طالبان تصميم به پوشيدن لباس مردانه گرفتند.همچنين بسياري از اين زنان در انتخابات رياست جمهوري و انتخابات شوراهاي ولايتي که در روز 20 آگوست (29 مرداد) برگزار مي‌شود، شرکت خواهند کرد.

تهديد مجدد طالبان براي برهم زدن انتخابات
همزمان با اعلام يک گروه حقوق بشر در آ مريکا مبني بر احتمال وجود تقلب انتخاباتي و خريد راي در انتخابات رياست جمهوري افغانستان، طالبان ديروز بار ديگر تهديد به بر هم زدن انتخابات کرد. طالبان در اي ميلي که به خبرگزاري فرانسه ارسال شده، اعلام کرد: «همه مجاهدين بايد برنامه‌هاي خود را عليه دشمن بر اساس برنامه‌اي که پيشتر به آنها محول شده انجام دهند تا توطئه دشمنان اسلام و کشور با شکست مواجه شود.»

پيروزي فقط با گزينه نظامي ممکن نيست
در آستانه برگزاري انتخابات افغانستان، رئيس دولت آمريکا بر تعهد کشور خود در شکست دادن طالبان و بي طرفي در انتخابات رياست جمهوري اين کشور جنگ زده تاکيد کرد. باراک اوباما دوشنبه تاکيد کرد شبکه القاعده و متحدان افراطي اين گروه بايد کاملاً نابود شوند.اوباما تاکيد کرد هدف استراتژي آمريکا در افغانستان روشن است: «مختل کردن، برچيدن و نابود کردن کامل شبکه القاعده و متحدان افراطي‌اش.»