خرید بازی کامپیوتر آخرين گزارش البرادعي درباره ايران

کمتر از دو هفته ديگر پنج نماينده عضو دائم شوراي امنيت به همراه آلمان نشستي را با موضوع برنامه هسته‌اي ايران برگزار خواهند کرد.

به نوشته «اعتماد»، روز پنجشنبه وزارت خارجه روسيه با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد، نمايندگان گروه 1+5 دوم سپتامبر يعني 12 روز ديگر براي مذاکره در خصوص برنامه هسته‌اي ايران نشستي خواهند داشت. از چند ماه پيش رايزني‌هاي متعددي براي نتيجه بخش بودن جلسه فوق صورت گرفته ضمن اينکه به ايران هشدار داده شد تنها تا زمان اعلام شده فرصت دارد به ابهامات گروه 1+5 در خصوص فعاليت‌هاي اتمي اش پاسخ قانع کننده‌اي ارائه کند.

به هر حال با نزديک شدن به زمان برگزاري نشست 1+5 تحولات تازه‌اي در عرصه بين المللي در خصوص فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران در حال شکل گيري است از جمله آنکه قرار است طي هفته آتي 150 کشور عضو آژانس بين المللي انرژي اتمي آخرين گزارش اين نهاد در دوره رياست البرادعي را درباره برنامه اتمي ايران دريافت کنند. اين اقدام آژانس در حالي انجام مي‌شود که به گزارش هاآرتص مقام‌هاي رسمي ارشد انگليس، فرانسه، آلمان و امريکا اين نهاد را تحت فشار قرار داده و خواسته‌اند همه اطلاعاتي را که به ادعاي آنها تلاش تهران براي دستيابي به تسهيلات اتمي است، فاش کند.
انتظار مي‌رود محمد البرادعي آخرين گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره ايران را در روزهاي آينده در بين شوراي حکام آژانس و نيز شوراي امنيت سازمان ملل به چرخش درآورد.

يک ديپلمات عالي رتبه غربي مدعي شد برخي از اين اطلاعات مربوط به مطالعات ادعايي ايران درباره ساخت يک سلاح هسته‌اي است.رومن نادال سخنگوي وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در پاريس گفت؛برخي سوالات آژانس بين المللي انرژي اتمي درباره فعاليت‌هايي با جنبه‌هاي نظامي همچنان بدون پاسخ مانده است. ما خواستار اين هستيم که گزارش بعدي آژانس تا حد امکان جامع بوده و شامل اين جنبه (نظامي) باشد.

در همين حال ايليانا راس- ليتينن از اعضاي ارشد حزب جمهوريخواه در کنگره امريکا، از آژانس بين المللي انرژي اتمي خواسته است مدارک محرمانه مربوط به فعاليت‌هاي اتمي به گفته او نظامي ايران را منتشر کند. او با صدور بيانيه‌اي آژانس بين المللي انرژي اتمي را به پنهان کردن مدارک گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي توسط ايران متهم کرد.

همزمان با اين تحولات مقامات تهران به بازرسان آژانس بين المللي اجازه دادند براي نخستين پس از يک سال از رآکتور هسته‌اي اراک بازديد کنند؛ خبري که تاکنون از سوي منابع رسمي ايران تاييد يا تکذيب نشده است. به هر حال خبر فوق را يک ديپلمات غربي اعلام کرد که توانسته هفته گذشته از سايت اراک بازديد کند. گفتني است رآکتور اراک نزديک به تکميل است و قرار است از آن براي توليد پلوتونيوم استفاده شود. ظاهراً گزارش آژانس که قرار است هفته جاري منتشر شود بر اساس بازديدهاي تازه بازرسان خود از سايت‌هاي اتمي مختلف ايران خواهد بود. از سوي ديگر شبکه خبري سي ان ان، به نقل از يک منبع ديپلماتيک که با پرونده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي آشنا است، گزارش داد بازرسان بين‌المللي بازديدهاي جديدي را از تاسيسات هسته‌اي ايران از جمله يک رآکتور تحقيقاتي که بازرسان آژانس به مدت يک سال از دسترسي به آن منع شده بودند، به عمل آوردند. اين منبع روز پنجشنبه به شبکه خبري سي ان ان گفت بازرسان هفته گذشته از رآکتور غني سازي اورانيوم در نطنز و نيز رآکتور تحقيقاتي اراک که هنوز ساخت آن به پايان نرسيده است، بازديد کرده اند.

ديگر اينکه تهران در اقدامي تازه با اعمال کنترل شديدتر آژانس بر فعاليت‌هاي نيروگاه نطنز موافقت کرده است. به اين ترتيب چند ديپلمات اتريشي که خبر اجازه بازديد بازرسان آژانس از نيروگاه رآکتور اراک را اعلام کرده بودند با انتشار خبر فوق گفتند مجوز جديد براي بازرسي از نيروگاه فوق در جريان سفر هفته‌هاي اخير آنها به ايران صادر شده است و ايران با نظارت و کنترل بيشتر بر نيروگاه نطنز نيز موافقت کرده است. هر چند اين اقدام ايران مي‌تواند گامي مهم و تاثيرگذار در نتيجه نشست گروه 1+5 باشد. در همين حال نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي در وين گزارش‌ها داير بر اينکه او از آمادگي کشورش براي مذاکره نامشروط با غرب درباره برنامه اتمي سخن گفته را تکذيب کرده است.